Publicatiedatum: 1 november 2026.
De wijnwereld neemt afscheid van een invloedrijke uitgever. Marvin R. Shanken, eigenaar en uitgever van Wine Spectator, is op 29 oktober op 83-jarige leeftijd overleden. Zijn eigen uitgeverij bevestigde het nieuws via Shanken News Daily. De overlijdensdatum en leeftijd zijn ook bevestigd door Riverside Memorial Chapel.
Van een kleine krant naar een bekende wijnstem
Shanken kocht Wine Spectator in 1979. Onder zijn leiding groeide het blad uit tot een internationaal bekende publicatie voor wijnliefhebbers. Naast recensies kwamen verhalen over producenten, wijnstreken en restaurants. Daarmee maakte hij wijnkennis voor een groot publiek toegankelijk.
Waarom dit ook Nederlandse wijnliefhebbers raakt
Wie wijn koopt, komt geregeld de naam Wine Spectator tegen. Bijvoorbeeld bij een beoordeling van een wijn of bij informatie over een producent. Achter zulke namen zitten redacties, proevers en uitgevers die bepalen welke verhalen aandacht krijgen. Shanken speelde daarin jarenlang een belangrijke rol.
Zijn overlijden is daarom meer dan nieuws uit de Amerikaanse uitgeverswereld. Het markeert het afscheid van iemand die veel mensen hielp hun weg in wijn te vinden. De overlijdensadvertentie in The New York Times van 1 november beschrijft ook zijn inzet voor wijneducatie.
Een score helpt, je eigen smaak beslist
Bij Schaapveld zien we een wijnbeoordeling als een bruikbaar vertrekpunt. Een cijfer vertelt alleen niet of een wijn past bij jouw smaak, het gerecht dat je maakt of het moment waarop je de fles opent. Lees daarom ook de proefnotitie. Zoek je frisheid, zachte tannines, veel fruit of juist rijping op hout? Die woorden helpen vaak meer dan één getal.
Dat is de praktische waarde van goede wijnjournalistiek: ze maakt je nieuwsgierig en geeft context. Het mooiste vervolg blijft zelf proeven, vergelijken en ontdekken wat je graag drinkt.